CARPE DIEM, jakby jeszcze ktoś nie wiedział, sentencja ta po łacinie oznacza „CHWYTAJ DZIEŃ”.

 

Są to słowa rzymskiego poety HORACEGO. Kwintus Horacjusz Flakkus, był określany mianem największego łacińskiego liryka i mistrza satyry. 

 

HORACY

Quintus Horatius Flaccus

 

 

A co oznacza to w praktyce? Dla każdego co innego, ale ogólnie chodzi o to, żeby cieszyć się życiem, każdą chwilą.

W otaczającym nas pędzącym świecie czasami jest to trudne. Ale najlepiej można to zauważyć obserwując dzieci. Ja właśnie miałam ostatnio taką refleksję. Moja córka ma 2 lata. I jak gdzieś idziemy zwykle zajmuje nam to conajmniej 2 razy tyle czasu, niż gdybym szła sama. Najgorzej jak się gdzieś spieszymy, lub jestem umówiona na konkretną godzinę. Ale na pewno każdy rodzic to zna… 

I dlatego podczas dzisiejszego spaceru, zamiast się denerwować, zagłębiłam się w ten temat. 

 

Dlaczego dziecko idzie i ogląda, dotyka i sprawdza wszystkie rzeczy dookoła?

Na pewno pierwszym powodem jest to, że poznaje świat i uczy się poprzez praktykę. Jak coś wygląda ,pachnie, do czego jest i jeszcze milion rożnych : a czemu?, po co? itp. 

 

A co jest kolejnym powodem? To o czym zapominamy! Cieszy się każdą chwilą! Wszystko daje jej radość. My, dorośli często przechodzimy obok różnych rzeczy obojętnie nie zauważając ich piękna, które kryje się w prostocie.  I to jest BŁĄD! 

 

WIEM, ŻE KTOS KTO SPIESZY SIĘ DO PRACY LUB GDZIEKOLWIEK INDZIEJ NIE MA NA TO CZASU. ALE KIEDY JUŻ MAMY TROCHĘ CZASU, POWINNIŚMY DOCENIAĆ TO W JAKIM ŚWIECIE ZYJEMY.

 

 

dzień

Zachód słońca

 

Dzieci oglądają wszystko dokładnie i tak jak dzisiaj na spacerze, moja córka cieszyła się, że jest zima, śnieg, ze może go dotknąć, sprawdzić do czego jest, jak smakuje 😉

Oczywiście my możemy robić to w inny sposób. Wiemy co to jest śnieg, trawa, drzewa itd. Ale cieszmy się z innych rzeczy. Doceniajmy wszystko co mamy. Zdrowie, rodzinę, pracę (którą lubimy). Świat jest piękny. Starajmy się to dostrzegać CODZIENNIE! Życie mamy tylko jedno, dlatego musimy robić wszystko, żeby przeżyć je jak najpiękniej!

Najczęściej, niestety, jest tak, że doceniamy coś dopiero, kiedy to stracimy. Docenianie tego co mamy na codzień, to SZTUKA! I musimy się jej nauczyć, jeśli chcemy żyć szczęśliwie! A właściwie umiemy to robić od małego, tylko z biegiem lat tracimy tę umiejętność w sobie. A szkoda!

 

 

CIESZ SIĘ ŻYCIEM JAK MAŁE DZIECKO, KTÓRE PONAJE ŚWIAT!

 

 

rodzina

Mama i Córka

 

BĄDZMY JAK MAŁE DZIECI! Pielęgnujmy w sobie te najprostsze cechy! Róbmy to co sprawia nam radość. A czasami niewiele trzeba. Wystarczy mieć koło siebie kochających, życzliwych ludzi i spędzać z nimi każdą wolną chwilę.

 

 

Chwytaj Dzień, DoraZadziora!


 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *