Czym jest BLOCKCHAIN?

 

 

W świecie finansów każdy bank ma za zadanie skrupulatnie zapisywać historię transakcji i salda wszystkich kont w ich systemie rozrachunkowym. Gdy banki robią przelewy między sobą, czuwa nad nimi kolejna instytucja, która przechowuje ich bilanse wraz z historią. Nad wszystkimi operacjami czuwa bank centralny, stanowiący element międzynarodowej sieci banków centralnych i organizacji prowadzących księgi główne banków centralnych.

 

 

W świecie KRYPTOWALUT wygląda to zupełnie inaczej. Przechowywanie sald wszystkich kont i historii transakcji opiera się o globalną rozproszoną sieć, w której każdy z uczestników przechowuje dokładnie taką samą kopie bazy danych zwaną BLOCKCHAINEM.

 

 

 

 

 

Jak działa ten system?

 

 

U jego podstaw leży baza danych, która przechowuje zapis sald kont i wszystkich transakcji, jakie zdarzyły się w systemie od momentu jego startu. Blockchain to pierwsza baza danych w dziejach świata, która jest niezmienna: nie można z niej nic usunąć ani jej modyfikować. Można jedynie dopisywać kolejne bloki w których zawierane są nowe transakcje.

 

Wygenerowanie nowego bloku nie jest prostym zadaniem. Wymaga poświęcenia czasu i mocy obliczeniowej. Osoba, która jako pierwsza odnajdzie bardzo wielką liczbę, zwaną HASHEM bloku i rozpropaguje ją do wszystkich uczestników sieci, otrzyma w zamian nowo wygenerowane jednostki danej kryptowaluty. Zostaną one dopisane do zestawu wszystkich innych transakcji w wygenerowanym przez nią bloku. 

 

Początkowo do generowania nowych bloków sieci wystarczała moc obliczeniowa komputera stacjonarnego, wraz ze wzrostem liczby uczestników moc ta zwiększała się i zaczęto tworzyć specjalne urządzenia których jedynym zadaniem jest szukanie prawidłowego hashu kolejnego bloku. Zwiększenie mocy obliczeniowej przyczyniła się również do radykalnego zwiększenia bezpieczeństwa całej sieci i przechowywanych w niej danych. Zmniejszając tym samym szanse tego iż ktokolwiek będzie mógł zaingerować w strukturę blockchaina.

 

Nad prawidłowością wszystkich generowanych transakcji w sieci czuwają wszyscy jej uczestnicy, weryfikując ich poprawność i zatwierdzając je. Blockchain nie jest centralnie monitorowany przez żadną instytucję lub osobę. Nadzór nad nim pełnią wszyscy uczestnicy. Poprzez panujący konsensus, którego nikt nie chce naruszyć blockchain nabiera następujących cech:

 

  • Borderless (bez granic) – omija wszelkie granice polityczne, geograficzne i gospodarcze
  • Censorship-resistant (opierający się cenzurze) – nikt nie może go wyłączyć, ani dokonywać w nim zmian według swojego indywidualnego planu
  • Neutral (neutralny) – każdy użytkownik jest równie istotny, nie ma osób ważniejszych, instytucji organizujących działanie systemu, monitorujących go. Każdy może dołącz do systemu.
  • Open (otwarty) – Każdy element systemu jest w pełni przezroczysty dla wszystkich, nie ma nic ukrytego. Jednocześnie, zachowuje się w nim bardzo wysoki poziom anonimowości .

Źródło: FutureNet

 

Przyszłość dzieje się dzisiaj – DoraZadziora!


 

 


2 Komentarze

zdalnyadmin · Listopad 20, 2018 o 2:21 pm

I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really pleasant post on building up new weblog.

    dorazadziora · Grudzień 18, 2018 o 6:52 pm

    Thank U

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *