ASERTYWNOŚĆ

 

Według encyklopedii oznacza posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji  nie naruszając praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych. Jest to umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych. Przyjmowania krytyki, ocen i pochwał oraz autentyczność i świadomość siebie.

 

Wycieczki b3team

Teneryfa

 

 

Jest to umiejętność nabyta. Co oznacza, że gdy się rodzimy już ją posiadamy. Oczywiście można się jej nauczyć, bo niestety wielu ludzi jej nie posiada (z mojego punktu widzenia). A jak ją wykorzystywać w codziennym życiu? Jak ja to robię?

 

Przede wszystkim mówię co myślę. Zawsze. Nie jest to proste, wiem, ale ja już do tego dorosłam i mam świadomość swoich potrzeb. Asertywność wg mnie jest to dbanie o siebie i o swoją psychikę. Nie daję sobie „wchodzić na głowę” innym ludziom.  Kiedy trzeba odmawiam.

 

Nauczyłam się tego z biegiem lat. Wiadomo, nie da się dogodzić każdemu, ale z kimś kto jest szczery i asertywny lepiej dochodzi się do porozumienia. Chcę to, nie chcę tego , na to mogę się zgodzić, to nie wchodzi w rachubę itp. i życie staje się prostsze. Wyrażam swoje zdanie nie krzywdząc innych. Bo w życiu nie chodzi o to, żeby być miłym dla wszystkich swoim kosztem. Musimy żyć w zgodzie przede wszystkim ZE SOBĄ! 

 

Dorota Majerska

Mother and Doughter

 

Ale uwaga !

Nie można mylić asertywności z byciem samolubnym! To są dwie różne cechy. Osoba samolubna myśli o sobie i o swoich korzyściach ale KOSZTEM INNYCH!

 

 

Więcej asertywności, DoraZadziora!

 


 


2 Komentarze

AgneS · Październik 30, 2017 o 9:45 am

Z asertywnoscia nie można się urodzić można ją tylko nabyć ale jest no naprawdę trudna sprawa. Aby być asertywnym trzeba się najpierw przyjrzeć samemu sobie , zobaczyć co nam w sobie przeszkadza i posłuchać z otwartym umysłem co przeszkadza w Nas innym.Bo bardzo łatwo pomylić asertywnosc z zarozumialstwem a nawet samouwielbieniem. Także naprawdę wiele osób ma się jeszcze czego uczyć ! 😊

    dorazadziora · Listopad 12, 2017 o 8:49 pm

    Dzęekuję za opinię. To prawda można asertywność pomylić z zarozumialstwem. 😉 w naszych rękach jest znalezienie granicy, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *